تبلیغات
تحقیق و پروژه های دانشجویی - خلاقیت

خلاقیت

نویسنده : نگار موسوی پنجشنبه 6 اسفند 1394 10:10 ق.ظ  •   

تحقیق خلاقیت شامل 60 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد  خلاقیت می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

مقدمه:

بطور کلی وقتی از خلاقیت و تاریخچه آن صحبت می کنیم با نام خالق انسان عجین می گردد. او که انسان را خلاق خلق نمود و در گوهر وجودش کنجکاوی را نهاد، تا پدیده های گوناگون او را تحریک نموده و به پرسش و یا کشف آن ترغیب شود. همانگونه که خداوند نو آفرید و برخویش آفرین گفت او نیز نو بیافرید و با دست یافتن به چرایی پدیده ها به خویشتن خویش و پروردگارش نزدیکتر گردد.


تاریخچه خلاقیت

اگر بخواهیم تاریخچه خلاقیت را بررسی کنیم باید این تاریخچه را از زمان عهد باستان مورد توجه قرار دهیم. خلاقیت در عهد باستان را باید در ممالک مصر، ایران، یونان و روم قدیم جستجو کرد. مصری ها که قبل از یونانی ها ابداعاتی داشتند، در زمینه اختراع کاغذ، شکل بندی اهرم ثلاثه، ابداع خط و مومیایی کردن اجساد، خلاقیت خود را به نمایش گذاشتند. بیش از ۲۵۰۰ سال قبل، یونانیان اعتقاد داشتند که خدایانی عالم را اشباع کرده اند و فکرهای جدید به وسیله آنها به انسان الهام می شود و خلاقیت به تنهایی وجود ندارد.

در آغاز قرن نوزدهم که با نگرش علمی جدید همراه بود، مردم به این نتیجه رسیدند که خلاقیت از طریق الهامات خدایان از ماوراء طبیعه نمی آید.

سال ۱۹۵۰ م نقطه عطفی در مطالعات مربوط به خلاقیت است، زیرا تا آن زمان خلاقیت را موهبتی می دانستند که فقط در عده ای از افراد جامعه وجود داشت، از طرفی خلاقیت تحت عناوینی چون اختراع، حل مشکل، نبوغ، تیزهوشی،  و تخیل بطور پراکنده و نامنظم مورد بررسی قرار می گرفت.

در سال ۱۹۵۰ گیلفورد، روانشناس آمریکایی و بنیانگذار روانشناسی خلاقیت، تحقیقی درباره تحلیل عوامل فکر خلاق ارائه نمود که باعث برانگیختن توجه دیگران به این جنبه از ذهن آدمی شد. گیلفورد در فاصله سالهای ۱۹۵۱ تا ۱۹۵۶ آزمایشات متعددی انجام داد و نتایج آنها را در کتابی تحت عنوان “ماهیت فکر آدمی” منتشر کرد. وی شیوه تفکر آدمیان را به دو دسته تفکر واگرا و تفکر همگرا تقسیم کرده است.

بعد از گیلفورد افرادی چون تورنس (۱۰۵۹)، مک میلان (۱۹۶۳) و کالیون تیلور وهمکارانش (۱۹۶۳) در این زمینه کارهایی انجام دادند و به گسترش تحقیقات در مورد خلاقیت پرداختند (معصوم، ۱۳۸۰، صفحه ۷۹).

تعاریف خلاقیت

” واژه ها خصوصا در حوزه علوم انسانی که موضوع آن انسان است؛ پیچیده، مبهم و شاید بتوان گفت به سختی قابل تعریف هستند.”

“خلاقیت” یکی از این واژه های پیچیده ، مبهم و چند بعدی است.

برای مثال استین (۱۹۷۴) خلاقیت را اینگونه تعریف می کند؛ ” فرآیند انجام کار جدیدی که در زمان خود به عنوان چیزی قابل دفاع مورد قبول گروهی از افراد قرار گیرد.”

آمابیل (۱۹۷۶) صاحب نظر خلاقیت و استاد دانشگاه هاروارد در تعریف خلاقیت بر مواردی چون سطوح خلاقیت و محیط تاکید دارد. بدین معنی که خلاقیت عبارت است از تولید ایده های تازه وارزشمند توسط یک فرد یا گروه کوچکی از افراد که با هم کار می کنند” ( صادقی مال امیری، ۱۳۷۶؛ ص ۱۵).

” گیلفورد (۱۹۵۰) معتقد است خلاقیت مجموعه ای از تواناییها و خصیصه هاست که موجب تفکر خلاق می شود.”

” در مفهوم خلاقیت ، برخی روانشناسان سودمندی اجتماعی را در نظر می گیرند و معتقدند که عملی را می توان عمل خلاق دانست که برای اجتماع مفید و سودمند باشد در حالی که برخی دیگر ارزش عمل خلاق را فی نفسه مدنظر قرار داده اند و صرف نظر از مفید بودن آن برای اجتماع ، معتقدند که هر عمل ارزشمندی خواه برای اجتماع مفید باشد یا نباشد خلاق است. به طور گسترده می توان تمامی مخترعان، نقاشان، صنعتگران و همه کسانی که آثاری را خلق می کنند جز افراد خلاق منظور کرد ولی در بین اینان نیز خلاقیت به درجات متفاوتی سنجیده می شود” ( نجایش،۱۳۷۹؛ ص ۱۴۰).[۱]

مشتقات خلاقیت.

مشتقات خلاقیت عبارت است از createوcreative می باشد[۲].

Creat: به معنای خلق کردن یا به وجود آوردن است. این فعل در قرن چهاردهم میلادی وارد زبان انگلیسی شد.

Creation: به معنی ” عمل خلق کردن” یا ” عمل ساختن” است. این مصدر در قرن چهاردهم میلادی وارد زیان انگلیسی شد. (Webster-Dictionary)

Creative هم به محصولات تازه و ارزشمند و هم به افرادی که این محصولات را تولید می کنند اشاره دارد ( ویزبرگ، ۱۹۹۲) در حالی که خلاقیت در بردارنده همه ی این مشتقات می باشد. ( صادقی مال امیری، ۱۳۸۶، ص ۲۰)

جهت دانلود متن کامل تحقیق خلاقیت کلیک نمایید

برچسب ها: خلاقیت ، مقاله خلاقیت ، تحقیق خلاقیت ، مقاله در مورد خلاقیت ، تحقیق در مورد خلاقیت ،
آخرین ویرایش: پنجشنبه 6 اسفند 1394 10:12 ق.ظ

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.