تبلیغات
تحقیق و پروژه های دانشجویی - تحقیق چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان

تحقیق چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان

نویسنده : نگار موسوی دوشنبه 9 مرداد 1396 11:46 ق.ظ  •   

تحقیق چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان   شامل 39 صفحه به صورت فایل ورد و قابل ویرایش می باشد که یکی از تحقیق های جامع و کامل در مورد   چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان  می باشد و دارای منابع معتبر می باشد

۱- چگونگی پیدایش داستان

قصّه گویی و داستان سازی در سرگذشت ملّت ها، امری ابداعی نبوده است بلکه با گذشت روزگار شکل یافته. با نگاهی کوتاه به قصّه، داستان، روایات، اساطیر به این نتیجه می رسیم: «هنگامی که قوم آریایی به ایران می آمدند داستان ها، روایات و اساطیری از نیاکان خود که با آریایی های هند یکجا زندگی می کردند، به همراه آوردند. این اساطیر و روایات که در میان آریایی های شعبه ی هند نیز رایج بوده است، در بین قوم ایرانی باقی ماند و به مرور زمان تغییراتی در آن ها راه یافت.

و بدین طریق، بسیاری از روایات و داستان های اساطیری؛ چون داستان جمشید، فریدون و غیره شکل گرفت و همین طور روایات و اساطیر فراوانی که از طریق ملل بومی و همجوار، به ایران راه یافت و منشأ     داستان ها و اساطیر بسیار گردید.

روایات، اساطیر، قصّه ها و داستان هایی نیز وجود داشتند که سینه به سینه، اندیشه ی ایرانیان گذشته را همراهی کردند و بعدها منشأ پیدایش بسیاری از داستان ها و اساطیر مکتوب شدند. کتابت و گردآوری داستان ها از اواخر دوره ی اشکانی و اوایل عهد ساسانی آغاز شد.(جعفری، ۱۳۸۸: ۵۹-۵۶))

لغت داستان در زبان فارسی به معنی قصّه، حکایت، افسانه و سرگذشت به کار رفته است. واژه ی story معادل داستان به کار می رود و دریک معنی با تاریخ و سرگذشت هم قرابت دارد به خصوص که کلمه ی تاریخ در انگلیسی «history» از حیث لغوی به story بسیار نزدیک است امّا قصّه که برابر نهاد دیگری برای story است خصوصیات متفاوتی نسبت به داستان دارد. (داد،۱۳۷۵: ۲۱۳-۲۱۲)

قصّه ها وداستان های ابتدایی شکل ساده داشتند و تابع اصول و قوانین خاصّی نبودند.

۲-۱-۱- تعریف داستان(Story)

با ایجاد زمینه ی داستان نویسی در ایران، نویسندگان جهت خلق آثاری شایسته و در خور توجّه، به پرورش فکر واندیشه ی خویش، بیش از پیش پرداختند هرچند این موقعیت از آنِ داستان کوتاه بود.

تعاریف و دیدگاه های متفاوتی درباره ی داستان وجود دارد. امّا تعریف کلی و عمومی که درباره ی داستان وجود دارد می تواند تعریفی باشد که جمال میرصادقی از آن ارائه داده است: «داستان درمعنای جامع، به هر روایتی که خصلت ساختگی و ابداعی آن برجنبه ی تاریخی واقعی اش غلبه کند اطلاق می شود. درعرف نقد امروز به آثار روایتی منثور، ادبیات داستانی می گویند.» (میرصادقی،۱۳۸۰: ۲۱)

ای.ام.فورستر درکتاب «جنبه های رمان» داستان را چنین تعریف می کند: «داستان، نقل وقایع است به ترتیب توالی زمان، مثل: ناهار پس از چاشت و سه شنبه پس از دوشنبه می آید.»(فورستر،۱۳۶۹: ۳۴-۳۱)

داستان می تواند واقعی یا تخیّلی باشد و به قصد لذّت خواننده و تا اندازه ای به منظور آموزش او، ابداع شود. هدف اصلی همه ی داستان ها این است که به خواننده امکان حس کردن بدهند.(ایرانی،۱۳۶۴: ۲۸)

آن چه در نهایت مورد نظر نویسنده است به کارش جهت می دهد، واقعیّت و داستان از آشنایان کهن هستند. هر دو از واژگان لاتین گرفته شده اند. واقعیت fact از واژه ی facere لاتینی آمده و در اصل به معنای ساختن و داستان یا ادبیات داستانی fiction از واژه یfingere  گرفته شده و به معنای ساختن است. داستان نویس، واقعیت ها را مطابق الگوی عمل انسانی که او به آن معتقد است، انتخاب می کند. جهان داستانی او جهان واقع نیست.(میرصادقی،۱۳۸۷: ۱۱۷-۱۱۶)

«داستان، چشم انداز و برداشت نویسنده را از زندگی، عینی می کند. نویسنده افکار خود را به طور ملموس تصویر می کند. در این تصویر، افکار و احساسات به طور تفکیک ناپذیری به هم آمیخته اند.

۲-۱-۲-انواع داستان

مهم ترین انواع داستان شامل: قصّه، رمانس، داستان کوتاه، رمان است که در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

۲-۱-۲-۱- قصّه(Tale)

معمولاً به آثاری که در آن ها تأکید بر حوادث خارق العاده، بیشتر از تحوّل و تکوین آدم ها و شخصّیت هاست «قصّه» می گویند. شکل قصّه های عامیانه، اغلب ساده، دارای زبان نقلی و نزدیک به گفتار و محاوره ی عامّه ی مردم است.

۲-۱-۲-۲- رمانس (Romance)

شکل رمانس در قرن دوازده در فرانسه رونق گرفت. «رمانس» قصّه ی خیالی منثور یا منظومی است که به وقایع غیر عادی و ماجراهای عجیب و عشق بازی های اغراق آمیز یا اعمال سلحشورانه می پردازد و به ندرت رمانس ها محتوای اخلاقی دارد.

۲-۱-۲-۳- داستان کوتاه( Short story)

«داستان کوتاه» به شکل امروزی در قرن نوزدهم ظهور کرد. برای داستان کوتاه نیز تعاریف متعددی وجود دارد که هر کدام بر ویژگی خاصّی تأکید می کنند. داستان کوتا، روایت به نسبت خلّاقه ای است که شخصیّت ها در آن محدود هستند و قبل از ورود به داستان رشد یافته اند. در داستان کوتاه، فقط می توان به حادثــه یا واقعه ی اصلی پرداخت.

۲-۱-۲-۴- رمان(Novel)

درباره ی رمان نظریات مختلفی وجود دارد. در این قسمت به تعریف مختصری از آن اکتفا می شود. تعریف رمان در فرهنگ و بستر این گونه آمده است:

«نثر روایتی خلّاقه با طول شایان توجّه و پیچیدگی خاص که با تجربه ی انسانی همراه با تخیّل سروکار داشته باشد واز طریق توالی حوادث بیان شود ودر آن گروهی از شخصیت ها در صحنه ی مشخصی شرکت داشته باشند.»(میرصادقی،۱۳۸۰: ۲۴-۲۲)

۲-۱-۳- مهم ترین وجوه اشتراک داستان کوتاه و رمان

الف)در هر دو مضمون و درون مایه (تم) مشترک است. رمان می تواند به یک مضمون اکتفا کند یا به درون مایه های متعدد بپردازد.

ب)در هر دو تأکید به موضوع یا مسأله یا شخصیتی است که در مرکز داستان قرار دارد.

ج) در هر دو کشمکش بنیاد ماجرا را پی می ریزد.


جهت دانلود متن کامل تحقیق چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان  کلیک نماییدبرچسب ها: تحقیق چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان ، دانلود تحقیق چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان ، پیشینه تحقیق چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان ، تحقیق در مورد چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان ، مقاله چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان ، مقاله در مورد چگونگی پیدایش داستان و انواع داستان ،
آخرین ویرایش: دوشنبه 9 مرداد 1396 11:47 ق.ظ

 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.